O Asonore

Ako sa Asonor® používa?      Prečo chrápeme?      Lekár      Kvalita života      Liečba chrápania      Certifikát     

Prečo chrápeme?

Chrápanie vzniká prítomnosťou prekážky (obštrukcie) počas dýchania. Môže byť spôsobené nádchou, alebo anatomickou anomáliou v nose alebo v hrdle.

Avšak hlavou príčinou chrápania je uvoľnené tkanivo v hrdle počas spánku. Znamená to, že otvor v hrdle sa zúži, následkom čoho vzniká zlý priechod vzduchu. Tým, že človek potrebuje stále rovnaké množstvo vzduchu v pľúcach, rýchlosť prívodu vzduchu sa zvyšuje. Tlak v hrdle sa zvýši, čapík v hrdle a mäkké podnebie začne vibrovať. Zvuk, ktorý vzniká pri týchto vibráciách, sa nazýva chrápanie.

Z toho dôvodu je chrápanie príznakom nepokojného spánku. Čím je v hrdle väčšia úžina, tým je chrápanie hlasnejšie.

Je chrápanie bežné?

Áno! Chrápanie je bežný fenomén, ktorý existoval od počiatku ľudského spánku. Prieskumy zaoberajúce sa výpočtami frekvencie chrápania dokazujú, že je bežné, ak sa v každej druhej domácnosti nachádza jeden človek, ktorý chrápe. Muži chrápu viac ako ženy. Tento rozdiel sa postupom času vyrovnáva.

Chrápanie môže znepríjemniť nočný spánok!

Počas chrápania je vaše dýchanie nepravidelné. Nepravidelnosť dýchania môže počas spánku spôsobiť pauzu v dýchaní. Tieto pauzy môžu trvať až 10 sekúnd a počas nočného spánku sa môžu veľakrát opakovať. Vy tieto pauzy nemusíte pociťovať, ale Váš spánok môže byť prerušený. To znamená, že si Vaše telo počas noci nedostatočne oddýchne. Výsledkom je únava po prebudení, čo nepriaznivo vplýva na Vaše zdravie. Výskum dokazuje, že chrápanie zvyšuje riziko rôznych ochorení, ako napr. vysoký krvný tlak, koronárne a mozgové krvácanie.